Balat Sokakları Ve Gidilmesi Gereken 10 Yer

0
15922
Cumbalı Evler Balat Sokakları-İstanbul

Eskisiyle Yenisiyle Balat Sokakaları

Hepimizin belki de en büyük derdidir İstanbul’da yaşayıp da onu yaşayamamak. Bir hafta sonu fotoğraf makinem ve arkadaşlarım ile beraber çok uzun zamandır methini çok duyup görmek için sabırsızlandığımız İstanbul’un nostaljik semtlerinden biri olan Balat sokaklarını keşfetmeye karar vermiştik. 🙂

Fatih sırtlarından Haliç kıyılarına kadar uzanan,  ve mistik yapısıyla sizleri sıcacık kucaklayan bir semt Balat. Tek kelime ile harika bir yer. Eski binalar, aralarda çamaşır asılı daracık sokaklar, renk renk boyanmış eski evler… Din, dil, ırk gözetmeksizin tam bir kültür beşiği gibi olan bu güzel semtte camiler, Sinagoglar, Kiliseler , Tarihi Türk okulları, Rum okulları, Tarihi Türk ve Rum evleri, lokantalar, kahvehaneler vb. birçok mekanın huzur içinde varlıklarını sürdürdüklerini, iyi komşuluklar yaptığını, hiç kimsenin birbirinin diliyle ve diniyle uğraşmadıklarını yakinen görebiliyorsunuz. İnsanın etkilenmemesi gerçekten imkânsız!

Eskisiyle yenisiyle, olmazsa olmaz kafeleriyle balat sokakları kendini neden son zamanların trendi semti olduğunu belli ediyordu.

Bu güzel gezimde benim en keyif aldığım ve Balat’ ta denenmesi gereken en iyi 10 yeri sizler için kaleme almak istedim ;

1. Cumbalı Evleriyle Merdivenli Yokuş-Balat Sokakları 

Tarihin en güzel zamanlarına bir yolculuk yapmak isteyenler için, bu güzel semte doğru yola çıkmanın tam zamanı! Balat’ın en çok aranan ve fotoğraflanan sokağına hoş geldiniz.:)
Sağınızda ve solunuzda rengârenk cumbalı evlerin merdiven şeklinde sıralandığı en tatlı Balat sokağı… Eminim sizlerden benim gibi kendinizi tutamayıp fotoğraf çektikçe çekeceksiniz.:)Bu yolun solundaki evler Unesco projesi tarafından aslına uygun yenilenmiş olup muhteşem gözükmektedir.

İlk adresiniz kendinizi Balat Sokaklarının ahengine bırakmaktır… 🙂

Adres: Hızır Çavuş Mescidi Sokak girişinden yolu bitirerek sola dönmeniz halinde Merdivenli Yokuşa ulaşacaksınız:)

2.Tarihi Taş Fırın – Evin Unlu Mamulleri Balat

Tarihi Taş Fırın Sosyal Ayak- Balat

Balat’ın renkli yokuşlarında kaybolurken, mis gibi kokuların geldiği bu tarihi fırınına doğru yöneliyoruz. Simit ve galetalar sizi kokusuyla resmen davet ediyor. Çeşit çeşit galetalarının olduğu bu özel fırın, Adalar da yaşayan Rumların da en uğrak yeridir.
Bu mis kokulu tarihi taş fırının tabelasında ki tarih (1923-1979) dikkatimi çekmişti. İlk zamanlarında ahşap olan bu fırın bir yangınla zarar görüyor ve 1923 yılların da Rum usta Vasili tarafından yenileniyor. İstanbul’un birçok tarihi olayına tanıklık ediyor bu fırın. Dili olsa kim bilir neler anlatırdı diye düşünmeden edemiyor insan.1979 yılında Mehmet Evin tarafından fırın el değiştirse de Rum usta Vasili’nin tekniğinden, fırının haznesine hatta odununa kadar hiçbir şey değiştirilmeden günümüze kadar uzanmaktadır.

Balat’ın tarihine sahip çıktığı örneklerden biri olan bu fırını mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Sabah saatlerin de turunuza başlayacaksanız taş fırında pişmiş güzel bir simit veya galetaları ile güne başlayabilirsiniz.

Adres: Vodina Cad. No: 47-51,Balat

3.  Fener Rum Lisesi – Balat Sokakları

Fener Rum Lisesi Balat- İstanbul

Balat için de gezinirken bir anda karşınıza çıkan bu görkemli okul adeta bir şatoya benzer. Haliç’i her iki tarafından da görebilen, kırmızı tuğlaları ve kubbeli görünümü ile muhteşem bir mimariye sahiptir.

Okulun inşa tarihi olan 1881, Pergel işareti ile birlikte kubbesinde yer almaktadır. İlk bakışta herkesin kilise olarak düşündüğü bu yapı, 1881 yılında inşa edilmiş olup, mimarisi Konstantinos Dimadis’e aittir. Ayrıca kendisi Fener Rum Lisesi mezunlarındandır. 19. Yüzyılın en önemli mimarlarından olup, inşası sırasında malzemelerinin birçoğu Fransa’nın Marsilya bölgesinden getirilmiştir.
Fatih döneminde okulun ilk ismi “Mekteb-i Kebir” idi. Osmanlı İmparatorluğu’ nda en yüksek mevkilerinde yer almış olan Fener Rum din görevlileri, baş tercüman gibi kişiler bu okuldan mezun olmuştur. Cumhuriyetten sonra “Fener Rum Okulu” olarak isim değişikliğini almıştır. Günümüzde halk arasında “Kırmızı Okul” diye de adlandırılır.

Ayrıca en üst kısmında gözlem kulesi bulunmaktadır. Tarihte burası gözlem kulesi olarak da hizmet veriyordu. Aynı noktadan 360 derecelik bir Haliç Manzarası sizi bekler…

Okulun içi sadece Salı günleri gezilebilir. Hafta sonu olduğu için, maalesef içini görme imkânımız olmadı.

Görüldüğü üzere, Balat’ın her sokağı size ayrı bir kapı açmaktadır.

Adres: Sancaktar Yokuşu No: 36, Balat

4.Bir Kahveyle Aranın ve Nostaljinin Keyfi:  Balat Sokakların da Naftalin Cafe

Nostalji Kokan Naftalin Cafe Balat

İsminin de sizleri çağrıştıracağı üzere nostalji kokan bir Balat kafesi burası… Naftalin vintange’a uğrayıp bu muhteşem dekorasyonu sizin de deneyimlemenizi isterim. Sıcacık havası ve Fransız müzikleri ile şahane bir yer! Örgü örtüler ile kaplı olan küçük masalar ,ahşap sandalyeler size anneannenizin evindeymişsiniz hissi yaratacaktır .:)

Fotoğraflamadan geçemeyeceğiniz birçok objenin olduğu tatlı kafe de kendini kaybedenlerden biriydim.:)Kitabından dekorasyonuna kekin üstündeki süslemeye kadar Kedi ve hayvan sevgisini hissedeceğiniz bir yer Naftalin Cafe. Bir masanın altında mutlaka Garfield gibi yatan bir kediyle karşılaşırsınız.

Kedileri ve Vintange Dekoru ile Naftalin Cafe- Balat

Kahveleri şahane, Dibek Kahvesi veya Mardin Kahvesi içmenizi öneririm. Atıştırmalık olarak Kiş inanılmaz lezzetliydi. Yaz mevsiminde gitmeniz durumunda ev yapımı limonata mutlaka denenmeli.Arkadaşlarınız veya kitabınız ile beraber huzurlu zaman geçirebileceğiniz kediciklerin de sizinle beraber olduğu minnoş bir yer. 🙂

Adres: Balat Mah. Yıldırım cad. No 22A, Fatih, İstanbul

5. Balat -Çıfıt Çarşısı

Balat’ın bu kendine has çarşısına adım attığınız gibi, esnafa dair her şeyin eski usul olduğuna şahit oluyorsunuz ve özlediğinizi fark ediyorsunuz.
Şekerciden, terziye, ayakkabı tamircisinden ,kasabına, bakkalına, zanaatkarlarına kadar, küçük küçük dükkanlar şeklinde her şeyi bulabilirsiniz. Bu sevimli dükkânların arasında kendinizi eski dönemlere ait film setinde gibi hissediyorsunuz.

Çıfıt Çarşısı Balat Antik- İstanbul

Bizler “Balat Çarşısı” diyoruz ama asıl adıyla “Çıfıt Çarşısı” olarak geçmektedir. Yahudiler tarafından 1492 yılında Osmanlılar tarafından Balat’a yerleştirilmişlerdir. Yahudiler ihtiyaçlarına karşılamak amacıyla her şeyin bir arada bulunması adına bu küçük dükkânları kurmuşlar ve “Çıfıt Çarşını” oluşturmuşlardır Ve tarihten bugüne Balat Çarşısı olarak devam etmektedir. Yahudilerin ticari zekası hep var olan gerçeği bir kez daha ispat etmelerine olanak sağlamıştır. 🙂

Her yerini ayrı ayrı fotoğraflamaya doyamayacağınız bu çarşıyı hiç bırakmak istemeyeceksiniz.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Leblebiciler Sk. No:16

6.Sıcak bir Çay İçin : Çayada in Balat 🙂

Kırmızılar ile donatılmış tabelası ile “Çayada in Balat” size Balat sokaklarından el sallar.:)İçeriye girdiğinizde mavi duvarlar beyaz sandalyeler size ufak bir Ege Havası sezdirse de, duvardaki görseller çizilmiş olup Haliç’ten, Kabataş’a , Kabataş’tan Boğaza kadar uzanan sevimli iki katlı terası olan sığınak görünümlü bir kafe Çayada… Çayı, deniz kumunda Türk kahvesi ve nargilesi oldukça güzel…

Çayada In Balat İstanbul- Sosyal Ayak

İçeride bulunan soba kış günlerinde eminim ki buranın havasını inanılmaz keyifli hale getiriyordur. İşletmeciler çok tatlı insanlar bir de sobanın üstünde kestane keyfi de yapıyorlarmış.:)

Hazır kış ayın da  denenmesi ve eklenmesi gerekenlerden bence…:)

Adres: Ayvansaray Mah. Mürselpaşa Cad. No: 201, Balat, İstanbul

7.Hobbit House Balat

Balat Hobbit Cafe- İstanbul

Balat sokaklarında gözüme çarpan ismi ‘’Hobbit’’ olsa da yolda yürürken bıcır bıcır, rengarenk, ikinci katındaki güzel çiçekleri ile sizi kendine doğru çeken bir ev burası. İki katlı kutu gibi bir yer. Pencerelerden sarkan şirinler,kitaplar,eşyalar…

Hobbit Cafe Balat-Sosyal Ayak

Çok güzel bir amaca hizmet veren bu yer insanların kullanmadıkları eşyaları vermeye teşvik ederek(giysi, kitap, oyuncak vs) ihtiyacı olan insanlara veriyorlar. Çok sevimli değil mi sizce de? Bir kahve veya kahvaltı için alternatifiniz olabilir, pazartesi hariç her gün kahvaltısı var.

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Cd. No:119

8. Tarihi Agora Meyhanesi Balat

Tarihi Agora Meyhanesi -Balat

Tarihi 1890 yıllarına dayanan Agora Meyhanesi ,bu özel meyhaneye Ezel Akay’ın yeniden hayat vermesi ile bambaşka bir ambiyans kazanmıştır. Balat sokakların da tarihin yeniden canlanması çok ama çok güzel…Ev yapımı dolma, şakşuka, haydari ve yaprak sarmalarını denemenizi tavsiye ederim. Ciğer sote ve ızgara çeşitleri de sıcaklar seçimler için lezzetli.

“Burası Agora Meyhanesi , Burada yaşar aşkların , En divanesi en şahanesi… sanat Müziğine bile ışık tutmuş bu meyhane belki gezinizin sonlarına doğru size farklı bir hava yaşatabilir.

Balat’ın bir çok yeri gibi burasıda beni etkileyen yerlerdendir. Sizlere de tavsiyem Balat’taki bu tarihi meyhaneyi görmeden geçmeyin derim.

Adres: Hızır Çavuş Mah. Vodina Caddesi No:128. Balat

9.Tarihi Balat Turşucusu

Tarihi Balat Turşucusu – İstanbul

Balat’ın vazgeçilmez lezzeti kokusuyla bile içinizi gıcıklayan bir yer Tarihi Balat Turşucusu… Çeşit çeşit turşu seçeneklerini size sunar aklınıza gelen gelmeyen her şeyin turşusunu yapıyorlar .:) Ayrıca belirtmek isterim ki Eminönü turşu sularından çok daha farklı kesinlikle karıştırılmamalı ve eğer turşu sever iseniz kesinlikle gidilmelidir.:)

Adres: Ayvansaray Mah. Leblebiciler Sok. No:86 Balat, Fatih, İstanbul

10. Tarihi Meşhur Balat İşkembecisi

Son olarak, sizlere gecelerin vazgeçilmez yemeği olan işkembe, tuzlama, kokoreç gibi birçok seçeneği bir arada bulabileceğiniz Tarihi Meşhur Balat İşkembeci ’sini sunmak isterim. Denemediyseniz de hala geç kalmış sayılmasınız geceleri de hizmet vermekte olup mutlaka gidilmesi gereken bir çorbacı. Balat Agora Meyhanesi’nin hemen yanında yer almaktadır.

Balat semtinin her noktasında ayrı bir lezzet sizi tarihin ışığı ile sunulur. Elinizi attığınız her şeyde yaşanmışlık vardır…

balat meşhur tarihi işkembeci istanbul – sosyal ayak

Kendinizi film setinden çıkmış gibi hissedeceğiniz Fener-Balat gezisini ve Bakat sokaklarını keşfetmenizi muhakkak yapmanızı öneririm. Eski İstanbul’u bir nebze solumak için gidilecek en iyi adresler biridir.
Sizlerde bu güzel semti deneyimledikten sonra Balat’ta gidilecek yerler ve kafeler hakkında tavsiyelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here