Barselona’da Gezilecek Yerler ve Barselona Gezi Rehberi

0
1847
Park Guell - Barselona

Barselona’da gezilecek yerler bulmak istediğinizde şehir size oldukça fazla seçenek sunacağından; Katalan kültürünü doya doya yaşamak, gotik sokakların ruhunu hissedebilmek, halkın sıcaklığını yakından görebilmek için buraya en az üç gün ayırmak oldukça yerinde olur.

İspanya’nın kuzeydoğusunda bulunan zengin kültür mirasına sahip, Madrid’den sonra ikinci büyük ve turistik şehri Barselona…

Şehre geldikten ve eşyalarımızı odamıza bıraktıktan hemen sonra kendimizi dışarı attık. Hiç vakit kaybetmeden keşfetmek istiyorduk bizi bekleyen güzel sokakları. Yolunuz düştüğünde fikir ve kolaylık olsun düşüncesiyle Barselona’da gezilecek yerleri size birbirlerine yakınlıklarını belirterek, yakın yerleri arka arkaya yazarak anlatmaya çalıştım. Sürç-i lisan ettiysem şimdiden affola.:)

Barselona Gezi Rehberi ve Barselona’da Nereler Gezilmeli ?

Barselona’nın Kalbi –  La Rambla Caddesi

La Rambla Caddesi Barselona – İspanya

Her sokağı görülmeye değer yerlerde insan bazen ne yapacağını, nerden başlayacağını bilemese de bizim Barselona’da gezilecek yerler listemizin başında meşhur La Rambla caddesi bulunmaktaydı. La Rambla, havaalanından gelirken A2 (Aerobus)’den indiğimiz son durak Plaça Catalunya (Katalunya meydanı) ile başlayıp denize kadar uzanan yaklaşık 2 km uzunluğundaki renkli, turistlerle dolu, kafe ve restoranların bol olduğu caddedir. Buradayken bir anlığına kendinizi adeta eski İstiklal Caddesinde hissedebilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler  – Colombus Heykeli

Colombus Heykeli, rivayete göre Kristof Kolomb’un Amerika’yı işaret ettiği söylenen bu heykel yaklaşık 60 metre uzunluğundadır. Plaça Catalunya’dan La Ramba caddesini takip ederek denize doğru indiğinizde caddenin sonunda bulunmaktadır.

Mimarisine Doyamayacağınız  –  Barselona Katedrali

Barselona Katedrali- İspanya

Barselona Katedrali (La Seu), La Rambla caddesini meydandan denize doğru takip ettiğinizde caddenin sol tarafında bulunan gotik bir mimari eser. Barselona’da gezilecek yerlerin başındadır. Kültürel ve turistik gezilerde bireysel giriş ücreti 7 Euro iken, grup ziyaretlerinde 5 Euro’dur. Pazar akşamları önünde Sardana Dansı (halk dansı) yapıldığını duysak da biz denk gelemedik. Ancak hafta içi akşamları yakınlarında dolaşırken sağ arka tarafındaki arada sokakta opera sesleri duyduk. 2 kişinin yapmış olduğu bu sokak operası oldukça başarılı ve etkileyiciydi.:)

Barselona Limanı – Port Vell

Port Vell – Maremagnum Barselona – İspanya

Port Vell, La Rambla caddesinin sonundaki Colombus heykelinden deniz tarafına karşıya geçtiğinizde karşınıza çıkan, kıyısında yatların sıra sıra dizildiği liman. Fotoğraf çekmek, gün batımında yürüyüş yapmak için tercih edilebilir. Maremagnum denilen alışveriş merkezi de bu limanda bulunmaktadır.

Denizi ve Eşsiz Kumsalı ile Barseloneta

Barseloneta – İspanya

Barseloneta, şehrin merkezinde denize girme fırsatı sunan 3-4 km uzunluğundaki plajın adıdır. Biz kış mevsiminde gittiğimizden Barselona denizi ve kumunun tadını çıkaramasak da bizden daha cesur denizde yüzen birkaç kişiye rastladık. Kumsalda bir şeyler içen, müzik dinleyen gruplara da denk geldik. Barselona’da gezilecek yerler arasında bu plajda gezerken göreceğiniz kumdan heykeller de oldukça güzeldi.

Barselona’nın Olmazsa Olmazı – Sagrada Familia

La Sagrada Familia Barselona

Sagrada Familia, ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin ölmeden önce tüm enerjisini verdiği, hayatını adadığı sembollerle ve sırlarla dolu en ünlü eseri ve tabi Barselona’da gezilecek yerler listemizin olmazsa olmazı. Gaudi bitirmek için, içinde yatıp kalktığı bu eseri bitirmek bir yana sadece bir cephesini tamamlayarak vefat etmiştir. Eserin içinde hala 600 kadar işçi çalışmaktadır ve eserin Gaudi’nin ölümünün 100. Yılı olan 2026 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Etrafındaki vinçlerle oluşan inşaat görüntüsünün nedeni de budur. Mor metro hattına binerek kolayca ulaşılabilinen bir konumdadır.

Alışveriş Adresi – Passeig de Gracia

Passeig de Gracia, Barselona’nın en ünlü, güzel binaları izleyerek yürüyebileceğiniz, geniş caddelerinden biri. Plaça Catalunya’da Aerobuslerin tam tersi yönünden başlayan bu caddede lüks markaların mağazalarını bulabilmek mümkün.

Casa Batllo Barselona

Coso Batllo Barselona – İspanya

Casa Batllo, Passeig de Gracia caddesi üzerinde bulunan, 2005’de Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış Gaudi’nin ünlü binalarından biridir. Kıvrımlarıyla, yüzeyler arası yumuşak geçişleriyle, her bölmesi ayrı sürprizlerle dolu görsel bir mimari. Barselona’da gezilecek yerler listesinde kesinlikle tavsiye ediyorum.

Casa Mila Barselona

Casa Mila-Barselona’da Gezilecek Yerler

Casa Mila (La Pedrera), Passeig de Gracia caddesi üzerinde bulunan mimar Antoni Gaudi’nin bir başka eseri olan bina. Çatısı yapının en ilginç ve ziyaretçilerin ilgisini oldukça çeken yerlerinden biridir. Bu bina da Unesco tarafından korunma listesine alınmıştır. Diagonal metro durağında inerek kolayca gidilebilmektedir. Casa Batllo ile birbirlerine konumları çok yakındır.

Castell de Montjuic – Barselona’da Gezilecek Yerler

Barselona Gezilecek Yerler – Castell De Montjuic

Castell de Montjuic, panaromik şehir görüntüsü izlemek için özellikle gün batımında tercih edilebilir. Kaleden baktığınızda sol tarafınızda Barselona şehir merkezi, Port Vell, Barseloneta plajı; sağ tarafınızda büyük bir konteyner limanı manzarası karşınıza çıkmaktadır. Metro, fünükiler ve sonrasında teleferik veya otobüs kullanılarak çıkılmaktadır. Tercihe göre Barselona’da gezilecek yerler listenize eklenerek gidip görülebilir.

Poble Espanyol Barselona

Poble Espanyol, Montjuic tepesine yürüme mesafesinde olan bir pek tarihi değeri olmayan sonradan yapılmış İspanyol köyü. 1929 yılında bir proje için tasarlanmış sergi alanı kıvamında. Barselona’da gezilecek yerler  içinde sakin bir gün geçirmek, hediyelik bir şeyler bakmak ya da fotoğraf çekmek için tercih edilebilir.

Parc de la Ciutadella Barselona

Parc De La Ciutadella Parkı- Barselona

Barselona’da gezilecek yerler arasında sırada Parc de la Ciutadella, merkezi sayılabilecek bir konumda, yeşilliklerle dolu bir yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih edebileceği, ruh dinlendiren ayrıca içinde göl ve birkaç müze de barındıran geniş, güzel park. Kış ayında bir öğlen saati güneş içimizi ısıtsın, temiz hava ciğerlerimizi doldursun diye biz de parkın keyfini çıkardık. Park yürüyüş yapan, çocuğuyla vakit geçiren veya köpeğini gezdiren insanlarla doluydu ve oldukça huzurluydu.

Arc De Triomf Barselona

Arc De Triomf Barselona – İspanya

Sagrada Familia’ya ziyaret sonrası yakın olduğu için oradan deniz yönüne giderek ulaşabileceğiniz parka ayrıca metro ile iki farklı durakta inerek de ulaşılabiliyor. Bunlardan biri Barseloneta, diğeri ise Arc de Triomf. Şayet Arc de Triomf durağında indiyseniz parka ulaşmadan sizi kırmızı tuğlalardan yapılmış bir zafer takı (Arc de Triomf) ve yürüyüş yolu karşılayacaktır. Yürüyüş yolunda karşınıza köpük balonları yapan insanlar çıkabilir ve tatlı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Barselona’da Gezilecek Yerler – Picasso Müzesi

Picasso Müzesi, ressam Pablo Picasso’nun ilk çalışmalarının sergilendiği ve bu süreçte geçirdiği aşamaları görebileceğiniz etkileyici bir müze. Sanata, resme, müzelere ilgisi olanların Barselona’da gezilecek yerler listesine ekleyebileceği bir yer.  Parc De La Ciutadella’dan çıktığımızda (Castell  dels Tres Dragons’un önündeki kapıdan çıkıp ışıkları geçerek La Rambla istikameti takip edildiğinde) La Ramba caddesine doğru ilerlerlerken yolumuzun üstündeydi.

Camp Nou – F.C. Barselona

Camp Nou (F. C. Barselona), biz gidip göremesek de Barselona’nın muhteşem stadı. Vakti olanlar için Barselona’da gezilecek yerler listesine eklenebilir. Bir sonraki gidişimde kesinlikle görmeden dönmeyeceğim dediğim, Barselona’da aklımızın kaldığı yerlerden biri.

Su Gösterileri Meydanı Placa Espana

Barselona’da gezilecek yerler arasında  bir diğeri de Placa Espana, havaalanından şehre gelirken geçilen ve hemen gözünüze çarpan, şehrin biraz uzağında kalan, ışıklı su gösterilerinin yapıldığı ünlü meydan. Su gösterilerini izlemeyi çok istediğimizden bu gösterilerin Ocak ve Şubat ayında yapılmadığını öğrenmek bizi biraz üzdü tabi. Barselona’ da aklımızın kaldığı yerlerden biri de burası oldu. Umarım bir daha ki sefere.:)

Barselona’da Dans Şöleni – Flamonka

Ve son olarak Barselona’da gezilecek yerler, yapılacak şeyler listenize bir Flamenko dansını eklemeyi unutmayın. Gitmişken görmemek olmaz. Bunun için size önerebileceğim;

Flamenco Barselona – İspanya

Tablao Flamenco Cordobes’in girişi 44 Euro ve bu fiyata bir içecek dahil. Daha uygun fiyatlı bir gösteri arıyorsanız, içkinin dahil olmadığı 15 Euro’luk 30-35 dakikalık gösteriyi Plaça Reial’ın içindeki Tarantos’da bulabilirsiniz. Tercih sizin.:)

Rotanız da bu güzel Akdeniz ülkesi olan Barselona var ise; umarım Barselona’da gezilecek yerler yazım ile beraber, Barselona’ya ne zaman gidilir ve Barselona’da ulaşım sizlere rehberlik eder.En güzel anılarınızı yaşayacağınız güzel bir tatil olmasını dilerim.:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here