Barcelona’ya Ne Zaman Gidilir? Kış Ayında Barselona’da Hava Nasıl?

0
3080
La Sagrada Familia Barselona

Barselona Barselona… Yurtdışına gitmiş, çok gezmiş, çok görmüş birçok kişinin dilinden düşmeyen “Avrupa da bir daha görmek istediğim tek yer Barselona” cümlesinden sonra, benim de görme hevesimin arttığı şehir.

Bir sonbahar günü arkadaşımla Maçka Parkı’nda örtümüzü sermiş, sere serpe uzanırken o an karar verdik hemen de aldık biletlerimizi. Pegasus havayollarıyla 3-4 ay öncesinden yaklaşık 650 liraya aldığımız biletlerimizi kenara koyduk ve unuttuk bu tatili. Ta ki o son hafta gelip çatana kadar. Valiz hazırlıklarına başlamadan önce iklim araştırması yapmak önemliydi benim için.

Barselona’ya ne zaman gidilir? İklimi, havası nasıldır? Valize neler konmalıdır? Bu büyüleyici şehir, kış ayında neden tercih edilmelidir? Buyurun efendim:)

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

İstanbul ile aynı enlemlerde olmasına karşın tipik Akdeniz iklimi özelliklerine sahip olan bir Akdeniz şehri.“Barselona’ya ne zaman gidilir” denince akıllara ilk gelen mevsim yaz olsa da biz tam tersi olaraktan kış ayını tercih ettik.

Park Guel Barselona – Şubat Ayı

Ocak’ın son Şubat’ın ilk haftasını geçirdiğim Barselona’ da hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşmedi. Çok kalın olmayan montların içine bir kazak giyerek, ayaklarımızda spor ayakkabılarla dolaştık gündüz-gece. Çok üşüyen biri olarak ben güneşin tepede olduğu saatlerde montumu elime alacak kadar sıcağı hissettim.:)

Kış Ayında Barselona

Barselona’ya ne zaman gidilir -Barceloneta Plajı

Defalarca Barselona’ya ne zaman gidilir sohbetleri geçtiğinde, çevremiz bize kışın oraya gidilir mi oranın mevsimi yaz dese de, arkadaşlar sizlere şunu özellikle belirtmek isterim ki; sokaklarda şortla gezen, t-shirtlerle dolaşan hatta Barselonetta plajında denize girenlere bile rastladık.:) Son günümüzde yağmur yağmasına ve nispeten ısının düşmesine rağmen soğuğu asla can yakmıyordu bu şehrin. oldukça nazik, insanı çok da incitmeyen bir soğuk diyebiliriz aslında.

“Barselona’ya ne zaman gidilir?” diye düşünenler kesinlikle sadece yaz mevsimini tercih etmemeli ve Barselona’nın kışını da kesinlikle gidip görmelidir.Yazları turistlerin daha yoğun olduğu Barselona’da; kış aylarında da turistlerden azımsanamayacak kadar rağbet görmektedir. Yaz aylarında gidip dakikalarca müze, restoran vs. kuyruğu beklemektense; kış aylarında nispeten daha sakin olan Barselona’nın keyfini çıkarmak bence oldukça yerinde bir karardı bizim için.:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here