Boğaz’da Şarap Keyfi-Feriye Palace

0
3434
Feriye Palace Ortaköy-İstanbul

Dünyanın neresine giderseniz gidin İstanbul’un Boğaz manzarası kadar sizi etkileyebilecek başka manzara yoktur diye düşünüyorum. Herhalde tarihten bugüne tüm medeniyetler bunu fark etmiş olacak ki bu güzelim şehri almak için bu kadar savaşmışlar. Neyse ki İstanbul bizim ve tabi ki de tadını çıkarmak lazım diye düşünüyorum.:) Bu keyfi Feriye Palace’ta şarap ile daha da taçlandırmak isterseniz yazıma göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Feriye Palace’ta Şarap

Feriye Karakolu olarak hayatına başlayan ve Osmanlı zamanında Çırağan sarayını korumak için kurulan Feriye Palace, Osmanlı mimarisiyle yoğrulmuş binası ve eşsiz boğaz manzarası ile sizi karşılar. Feriye Palace’ta şarap keyfi; loş bir ortam, masalarda yanan güzel kokulu mumlar, köprü ışıklarının denize vuran yansıması, şık beyaz masalar… Evlilik teklifi için ideal ve romantik bir yer olarak gözükse de kesinlikle  boğazda şarap keyfi yapmak isteyenler için Feriye Palace önerebileceğim mekânlar arasında ilk sıralarda yer alır.

Boğaza Karşı Şarap Keyfi -Feriye Palace Ortaköy

Ortaköy Camii, Boğaziçi Köprüsü hatta Kız Kulesi’ni kucaklayan görünüme sahip Feriye Palace hemen hemen her masa bu muhteşem manzaraya ev sahipliği yapsa da bizim masamız deniz kenarının yanındaydı, sanırım bu yönden biraz daha şanslıydık.

Sushi ve beyaz şarap sevenler ekibi olarak , dünya yemeklerinin özenle sıralandığı menüden sushi tercihi olarak Crunchy ve Ebi Ten , deniz mahsüllü risotta ve çıtır ördek ile şarap menüsünden Kavaklıdere Selection Beyaz Şarap siparişimizi verdik. Bu lezzet serüveni, ikramları olan Feriye Palace’ın kendi mahsulü keçi peyniri ile hazırlanmış özel süzme peynir ve özel ekmekleri ile başladı.

Şaraplarımızı manzara ve güzel sohbetimiz eşliğinde yudumlarken siparişlerimizde yavaştan gelmeye başlamıştı. Sushi konusunda İstanbul’da en iddalı yerler arasında olduğunu düşündüğüm Feriye Palace, sushi sevmeyenlerin bile yiyebileceklerini düşünüyorum. Hatta öyle ki grubumuzda sushi sevmiyorum diye söylenip duran arkadaşım Seda bile yemekten kendini alamadı.:) Feriye Palace’ın şefi Aydın Demir, 2012 yılında Lyon’da dünyanın en iyi yabancı şefi seçildiğini için yemeklerden beklentimiz oldukça yüksekti. Bu beklentimizin boşa çıkmadığı ve geri kalan siparişlerimizin de en az sushiler kadar lezzetli olduğunu görünce keyfimiz daha da artmıştı.

Gözümüzün, ruhumuz ve midemizin doyduğu bu keyifli gece sonunda hesap bize kişi başı(4 kişi) 70 Tl’ye yakın geldi. Şaraplar menüsün 75 TL’den başlıyor ve yerli yabancı birçok şarap seçenekleri sunuluyor. Sushiler (6 parça) 39 TL’den, risotto çeşitleri, ördek ve karides gibi atıştırmalıklar 50 Tl’den başlayan fiyatlarla menüde sunuluyor. Ayrıca şarküteri ve çeşitli peynir tabakları da 50 Tl’den başlayan fiyatlardan başlıyor. Manzaraya ve lezzetli yemek çeşitlerine göre fiyatlar gerçekten uygun kalıyor.Ayrıca garsonları güler yüzlü ve servis oldukça hızlıydı.

Sizde kendinizi şımartmak, İstanbul’u izlemek ve Feriye Palace’ta şarap keyfini deneyimlemenizi öneririm. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.
Şaraplarınızı yudumlarken karşılaşmak üzere …:)

Adres: Yıldız Mah., Çırağan Cad. No:40 (Kabataş Erkek Lisesi Yanı),Ortaköy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here