Vintage Ve Un Helvasının Vazgeçilmez Adresi Velvet Cafe

3
1778
un helvasının adresi velvet cafe galata istanbul lezzetin adresi

Galata’nın şahşahlı mekânları arasından sıyrılmış, küçücük ve sıcacık bir aile işletmesi Velvet Cafe. Çalışanları, mekanın kokusu ve vintage görüntüsüyle sizi hemen ele geçiriverir. Hele ki lezzetli yiyeceklerinin özellikle un helvasının tadına baktınız mı bir süre sonra ayaklarınızın sizi oraya sürüklediğini göreceksiniz 🙂

Velvet Cafeye Ulaşım

Galata Kulesinin hemen yan sokağında Kule çıkmazı Sokakta yer alan Velvet Cafe’ye ulaşım oldukça kolaydır. Yenikapı metro yönünden Şişhane durağından inip Galata Kulesini takip ettiğinizde kolaylıkla bulabilirsiniz. Size ufak bir tüyo 😉 daha önce kaleme aldığım Sensus Şarap Evi’nin çaprazına konumlanmış olduğundan orada ki detaylı yol tarifine de göz atabilirsiniz.

Velvet Cafe Ruhunuzu Dinlendirir

Galata Vintage Velvet Cafe – İstanbul

Kutu gibi bir yer düşünün, içerisinde antika sayılabilecek turuncu, yeşil koltuklar, geçmişe götüren bir pikap ve Zeki Müren plakları, tahtadan yapılmış kitaplık ve içerisinde her türden zevke uygun kitaplar ve mis gibi un helvası kokusu…Bir romana konuk oluyormuşsunuz gibi hissettiren kendisi küçük ama cazibesi büyük ufak bir aile işletmesidir.Hikayeleri çok eskilerden Sudan’dan gelen büyük büyük dedelerinin sarayda kahveci başı olarak görev yapmaları ile başlar. Dededen kalma kahve ve hizmet sevdası, neneden kalma mekan ile birleşince torunlar bu sevimli ve sıcacık hizmete açarlar. Ananelerinin gelinliğini duvara çerçeveletilmiş dururken hemen yanında dedeye de selam olsun diye tarihçesini ferman şeklinde duvarda asılı görürsünüz. Hatta oturduğunuz kadife turuncu ve yeşil koltuklar bile ananenin çeyizinden kalmıştır.Sizce de ruhu çok etkileyici değil mi?

Ambiyansı ve vintage görüntüsü ile büyülenmişken mis gibi tarçın ve un helvası kokusu ile midemizin kazındığını hissetmiştik. Un helvasına kavuşma isteğini çok aç olduğumuz için önden kepekli tostla beklemeye almıştık. Fincan çay ve kepekli tost siparişini verip etrafa göz atmaya devam ederken yan masanın üzerinde duran ve ileride atkı olacağının sinyalini veren şiş ve yün dikkatimi çekti. Hemen yanlarında küçük bir notluğa “Dışarıda ki çocuklar için bir ilmekte siz örün” yazıyordu. Umut ve güzellik dolu bu düşünceye tostum gelene kadar destek olmak ayrı bir mutluluk kattı bana.:)

Velvet Cafe’nin anlatmaya doyamadığım etkileyici yanlarından biri de içtiğiniz her fincanın ayrı bir antika ve farklı bir ülkeye ait olması özelliğidir. Çayınızı getirirken size fincanın hangi döneme ve ülkeye ait olduğu bilgisi veriliyor. Hatta Türk kahvesi içmek isterseniz eski Osmanlı Dönemine ait tepsilerin içerisinde size birbirinden güzel kahve fincanı seçme şansı tanıyorlar. Çayınızı yada kahvenizi bile hikaye ve yaşanmışlık dolu fincanlarda içmek sizi iyice nostaljik bir havaya götürüyor. Velvet Cafe’nin işletmecisi Yüksel Bey hem sohbeti hem de misafirperverliğiyle gönüllerimize her anlamda taht kuruyor.:)

Kepekli Tost Ve Anlatmakla Bitmeyen Un Helvası

muhteşem un helvası ve türk kahvesi -Velvet Cafe Galata İstanbul

Kepekli tostu yazmakta ne diye dediğinizi duyar gibiyim.:) ama o pul biber ve kekikli beyaz peyniri, hafif zeytinyağı ile harmanlanmış domatesi ile gerçekten leziz bir tada dönüşüyor. Yanında mis gibi dumanı tüten Velvet Cafe çayları ile mutluluk verici bir atıştırmalık oluyor.Tostumuzu bitirmiş sohbetimizi koyulaştırmışken, ikinci çaylarımızı, lezzetini anlatmakla bitiremeyeceğim , girince kokusu ile burnumuzun bile bayram ettiği un helvasına geliyor sıra. İki top şeklinde, sıcacık, tarçın çubuğu ve toz tarçınla süslenmiş un helvası geldiğinde midemin guruldadığını duyuyorum. Şekeri ve yağı tam kıvamında ayarlanmış her bir lokması ağzınızda dağılan bu lezzeti mutlaka ama mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Tripadvisor’dan tam not alan Velvet Cafe de bir çok yabancı turistle rastlarsanız da fiyatlar İstanbul fiyatlarına göre çok yüksek değil. Un helvası iki top 10 TL, fincan çay 6 TL, kepekli tost 7 TL ve Türk Kahvesi 7 TL civarında. Aksam 20:30’da kapanan Velvet Cafe’yi mutlaka deneyimlememizi öneririm. Umarım sizde benim kadar zevk alır ve mutlu ayrılırsınız. 🙂

Sevgiler:)

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here