İsviçre’de Gezilecek Yerler – Şehirler ve Köyler

2
3725
Rigi Dağı - İsviçre

İsviçre’yi 3 kelime ile anlatmaya çalışsam Alpler, zenginlik ve peynir olurdu galiba. Çikolatayı es geçmek istemezdim, fakat o kadar güzel peynir çeşitleri denedim ki, aklımda çikolatadan daha çok yer etti.:)

İsviçre’de gezilecek yerler o kadar çok ki… Sosyal ayak kardeşler olarak 6 güne sığdırdığımız İsviçre turumuzun detaylarına geçmeden önce size ülke ile ilgili ufak bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle hepimizin bildiği gibi İsviçre; Fransa, Almanya ve İtalya ile sınır komşusu olup kuzeyden güneye bu ülkelerin tüm dilleri İsviçre’de konuşuluyor ve hemen hemen herkes bu dillerin hepsini biliyor. Ayrıca suç oranının %1 olduğu, bir arada çok zor görebileceğimiz lüks arabaların herkesin altında olması ve normal Avrupa ülkelerine göre 2 kat daha pahalı olduğunu belirtmek isterim. Tüm İsviçre’de 2 adımda bir su içeceğiniz çok güzel çeşmeler mevcut olup Türkiye’den su şişenizi götürmenizi tavsiye ederim çünkü su bile 3 Frank. 🙂 Burada para birimleri Frank olup Euro’da geçerlidir, fakat para üstlerini Frank olarak verdiklerinden paranızı orada Frank’a çevirmenizi tavsiye ederiz. Frank TL bazında dolar kuru hemen hemen aynı kur üzerinden işlem görmektedir.

Kendimizi masal diyarında hissettiğimiz, yeşile, çikolataya ve peynire bol bol doyduğumuz İsviçre’de gezilecek yerler ile ilgili detaylarına geçiyorum buyursunlar efendim. 🙂

İsviçre’de Gezilecek Yerler – Bern

Bern – İsviçre

İsviçre’nin fiili başkenti olan Bern de konuşulan dil Almancadır. Ünlü Bern Üniversitesi, hükümet binaları ve UNESCO tarafından koruma altına alınan “Eski Şehir” mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Aare Nehri – Bern

Bölge eskiden ayıların yaşam alanı olduğu için şehrin adı buradan gelmektedir. Bern’i yılan gibi sarmış olan Aare Nehri’nin bir bölümünde ayılar hala yaşamakta olup, nehir kenarında yürüyüş yaparken özel koruma bölgeleri ile çevrelenmiş ayılara rastlamanız mümkündür. Ünlü caddelerinden biri olan “Gerechtigkeitsgasse” caddesi, görseli ile muhteşem olup yürümesi de inanılmaz keyifli caddelerdendir. Kendinizi Beyoğlu’nun eski el değmemiş halinde hissedebilirsiniz. Cadde de sağlı sollu çeşitli mağazalar, kafeler, barlar mevcuttur. Turistik bir cadde olması nedeniyle fiyatlar normale göre biraz yüksektir. Şu anda kafe olarak işletilen Einstein Cafe benim dikkatimi çekenler arasındaydı. Bir zamanla ünlü dâhimiz burada yaşamış.

Kulturzentrum Reithalle – Bern, İsviçre

Ayrıca alternatif mekanları sevenler için, bölgede genelde genç kesimin takıldığı “Kulturzentrum Reithalle” adını verdikleri, grafiti ile dolu duvarlar, dünya siyaseti ile ilgili yorumlar ve ana simgesi ‘özgürlük ve insan’ olan bir bölge bulunmaktadır. İçerisinde birden çok kafe, sinema ve bir adet kitapçı bulunan bu yeri ziyaret etmenizi ve İsviçreliler ‘in iş çıkışına denk gelirseniz biranızı orada yudumlamanızı tavsiye ederiz.

İsviçre’de Gezilecek Yerler – Luzern

Luzern – İsviçre

İsviçre’de gezilecek yerler arasında en beğendiğimiz şehirlerden biridir Luzern. Orta Çağ’dan kalma birçok esere ev sahipliği yapan şehir, ambiyans olarak da Orta Çağ havasını taşır. Avrupa’nın en eski ahşap köprüsü olma özelliği ile bilinen ünlü Şapel Köprüsü şehrin ortasında tüm endamı ile göz doldurur. Ayrıca eski şehir (belediye meydanı olarak bilinmektedir.) ve Zyt Kulesini mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle Zyt Kulesi Avrupa’nın en iyi korunmuş surlarından biridir. Surlara tırmandıkça Alplerle çevrelenmiş Luzern şehri ayaklarınız altına serilir ve görüntü muhteşemdir. Ayrıca Luzern’in en eski saati de Zyt Kulesi’nin içerisindedir ve İsviçre’nin tüm saatleri bu saate göre ayarlandığı söylenir. İsviçre’nin en turistik şehirlerinden biri olması nedeniyle pahalıdır. Luzern Nehri’nin yanında çok güzel kafeler sıralanmış olup paranıza kıyıp bir şeyler içmenizi tavsiye ederiz. Biz nehrin yanında bir kafede Aperollerimizi alıp Alplere ve Luzern Nehrine karşı yudumladık, 13 Frank’tı bilginize. 🙂

İsviçre’de Gezilecek Yerler – Rigi Dağı (Dağların Kraliçesi)

Rigi ve Alp Dağları – İsviçre

İsviçre’de gezilecek yerler arasında kesinlikle atlanmaması gereken ve insanı manzarası ile büyüleyen bir yer Rigi Dağı. 1797 metre yükseklikte ve 3 farkı gölün (Luzern, Zug, Lauerz) üstüne oturuyor olması ortaya eşsiz bir görüntü çıkarıyor. Teleferik ile belirli bir yere kadar çıkabilir oradan trenle dağın zirvesine yakın bir yere kadar gelebilirsiniz. Ya da bizim yaptığımız gibi teleferik kullanarak belirli noktaya gelip oradan dağa kendiniz tırmanabilirsiniz. Tırmanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum, müthiş keyifli bir deneyim. Hayatımızda unutamayacağımız bir tecrübe oldu bize, hele dağın tepesinde biralarımızı manzaraya karşı yudumlamak anlatılmaz yaşanırdı. 🙂

Rigi ve Alp Dagları – İsviçre

Kendinizi Heide gibi hissedeceğinize eminim. 🙂 Tepeye tırmanmak biraz yorucu olsa da gördüğümüz manzaranın etkisi her şeyi unutturacak seviyede. Ben yanıma bol çikolata, sıvı ve ekmek arası şeyler aldım çünkü sürekli acıkan bir yapım var, size de yürüyüş sırasında kendinize enerji verecek şeyler almanızı tavsiye ederim. Mayıs ayında İsviçre’ye gitmeyi tercih ettiğimiz için şansımıza hava çok güzeldi fakat dağın tepesi oldukça serindi. Bu yüzden iyi ayakkabının yanında en tepede üstünüze atacağınız iyi bir ceket almanızı da tavsiye ederiz.

Rigi Dağının teleferik manzarası – İsviçre

Teleferik ya da tren fiyatları oldukça yüksek olup 72 Frank civarındadır. Bir bilet almanız durumunda istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Yüksek kondisyonunuz olduğuna inanıyorsanız her iki ulaşım aracını da kullanmayarak direk tırmanışa geçebilirsiniz. 🙂

İsviçre’de Gezilecek Yerler- La Gruyere Köyü

La Gruyere Köyü – İsviçre

Peynir ve çikolatanın buram buram koktuğu, masallardan fırlamış bir köy La Gruyeres. Tepesinde şatosu olan, ressamın elinden çıkmış gibi yan yana kafelerin ve evlerin sıraladığı bu köye araba girmesi yasak. Araba ya da tren ile gelirseniz köyün yakınlarına belirli noktaya kadar gelebilirsiniz oradan tabanvay.:) İsviçre’nin en ünlü peyniri olan Gravyer bu köyde üretilmektedir ve 7 Frank karşılığında peynirlerin üretildiği tesis, turistlere açıktır. Biz merak edip girdik fakat girmeseniz de çok bir şey kaybetmesisiniz.:) İsviçre’nin ünlü yemeklerinden peynir fondüyü bu köyde denemenizi tavsiye ederiz.

La Gruyers Köyü – İsviçre

Şatoya tırmandıkça etrafımızı saran manzara ve doğaya resmen bayıldık. O kadar yeşilliğin içerisinde bir süre sonra ineklerin bile size gülümsediğinizi zannediyorsunuz.:) Bu kadar mutlu ineklerden tabi ki de muhteşem peynirler çıkıyor mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.:)

Alp Dagları – İsviçre

Bu arada köyün ana dili Fransızca olup, içerisinde bir de fantastik müze severler için yaratık müzesi bulunuyor. Köy deyip geçmemenizi ve birkaç saatinizi bu muhteşem köye ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

İsviçre’de Gezilecek Yerler- Basel

Basel – İsviçre

İsviçre’nin en büyük 3. Şehri olan Basel’de çoğunlukla Almanca konuşulmaktadır. Rhein Nehri şehrin tam ortasından geçmekte olup, sıcak havalarda gitmeyi tercih ederseniz nehirde rahatça yüzebilirsiniz. Basel’in kalbi Marktpatz adını verdikleri meydan olup, gösterişli kırmızı hükümet binaları, alışveriş yapılacak çok sayıda mağaza ve kafeler mevcuttur. İsviçre’nin her bölgesinde olduğu gibi Basel’in de eski şehri çok güzeldir ve görülmeye değer çok güzel yapılar mevcuttur. Bunların en ünlüsü gotik mimarisi ile Basel Katedrali‘dir. Basel içerisine ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanmaktadır. 6 binişlik kartlar 20 Frank olup, aynı zone içerisinde 2 saat ücretsiz kullanım mevcuttur. Gittiğimiz hafta havaların güzel olması nedeniyle biz bolca yürüdük ve bisiklet kiraladık. Bir şehri keşfetmenin en iyi yolunun kesinlikle yürümektedir. Ayaklarınız sizi ummadığınız yerlere götürebilir.:)

İsviçre’de Gezilecek Yerler- Zürih

Zurih -İsviçre

Gösterişli banka binaları, çok şık insanlar, Fashion Tv’den fırlamış dünya markaları ve zenginliğin resmen hissedildiği yer Zürih. İsviçre’nin en büyük kentidir. İsviçre’ye kadar gelmişken Zürih’i görmeden gitmeyelim diyerek gezme kararı aldık. Alp Dağlarını görmeye alıştığımız için gözlerimiz ilk Alp Dağlarını arasa da Zürih’te çok sınırlı yerlerden görebiliyorsunuz. İsviçre’nin her bölgesinde olduğu gibi kent burada da Zürih Gölü’nün kenarına kurulmuştur. Zürih’te gezilecek çok sayıda kilise ve müze bulunmaktadır. Ayrıca Zürih’in eski şehri de görülmesi gereken ilk yerlerden gelmektedir. Zürih’in tren istasyonu şehrin kalbinde yer almakta olup, tren istasyonuna göre gidebileceğiniz birçok yeri bulabilirsiniz. Ana caddelerden biri olan Bahnhofstrasse Caddesi, alışverişin ana merkezidir ve trafiğe kapalıdır. Zürih gerçekten çok pahalı bir şehir olup en ucuz sokak kreplerinin bile 8 Frank’tan başladığını belirtmek isterim.:) Zürih’in turistik yerlerinin dışında, en beğendiğimiz bölgelerden biride Frau Gerolds Garten caddesidir. Yerli halkın yaşadığı ve genç potansiyelin yüksek olduğu, bu yerde çok keyifli publar ve kafeler yer almaktadır.

İsviçre’de Gezilecek Yerler- Montreux

Monterux – İsviçre

İsviçre’de gezilecek yerler arasında kendimi Bodrum’da gibi hissettiğim bir yer Montreux. Birbirinden lüks otellerle ve kafelerle dolu göl kenarı, upuzun bir yürüyüş alanına sahiptir. Mayıs ayında şansımıza havanın 25 derece olduğu bir gün orada bulunduğumuz için herkes Cenevre Gölü‘nün kenarında ya yüzüyor ya da güneşleniyordu. Yaş ortalamasının daha yüksek olduğu Montreux İsviçre’nin güneyinde kaldığı için anadilleri Fransızcadır. Ayrıca dünyanın en büyük caz festivallerinin burada yapıldığını belirtmek isterim.

Monterux – İsviçre

Alpler’in kucağında kurulmuş bu kentte daha önce hiç görmediğiniz birbirinden güzel ağaçlara ve çiçeklere rastlamanız mümkün. Doğası ve bitki örtüsü ile gerçekten akılda kalınacak bir yer. Buraya yakın bir yerde kalıyorsanız tatil planınıza eklemenizi tavsiye ederim.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here