Haydi Kış Ayında Londra’ya Keyiflenmeye Gidiyoruz

0
1577
Kışın Londra Festivalleri İle Keyiflenmeye

Kış Ayında Londra’da Muhteşem Festivaller

Ocak ayı bir çok kişi için zor geçer. E bu ayı zorlaştıran o kadar çok sebep var ki… Yeni yıl tatili yeni geçmiştir, belki güzel arkadaşlarla olan güzel bir partinin, belki evde gecen keyifli bir yılbaşı akşamının tadı hala damaklardadır. Mağazaların ışıklı renkli vitrinleri bir bir kalkıyordur. Takvimden bir sonraki tatilin ne zaman olduğuna bakarsınınız ve omuzlar biraz daha çöker.:( Dışarının gri ve soğuk havasına bakıp şöyle bir iç geçirirsiniz ve yaza doğru geri saymaya başlarsınız belki..

Ama bu kadar iç sıkıcı olmanın ne gereği var? 🙂 Hadi ufak bir hafta sonu kaçamağına.. Kış ayında Londra’ya gidiyoruz.! Yok artık daha neler dediğinizi duyar gibiyim. Bu soğuk ve griden daha da soğuğa, daha da griye gitmek mi? Evet! Tam da bunu kastediyorum. London Mime Festival ve Lumiere London kışın ayında vazgeçilmezler arasında.:) Birkaç yıldır bu aylarda  Londra’yı ziyaret ediyorum ve şehirdeki iki etkinlikten ötürü Ocak ayı artık benim favori ayım!

1.Kış Ayında Londra’da – Mime Festival

Mime International Festival Londra – İngilizce Bilmeden İzlenebilecek Sanat Şöleni Googleden alınmıştır.

Lafı çok uzatmadan yazayım. İlki Interntional London Mime Festival. Mime’in türkçesi pandomima ya da mimik olarak geçiyor. Festival ilk başladığında isminin dediği gibi pandomim, taklit, sirk gibi performanslarla başlamış. Bugün ise festival yaratıcılığın sınırlarının zorlandığı, efsane bir sanat şöleni. Eğer sahne sanatlarını seviyorsanız, bu festival tam size göre! Su ana kadar izlediğim her şey çok orijinaldi. Festivalin belki de en güzel tarafı, sahnelenen eserlerin hemen hemen hiç birisinde konuşma olmaması. Başka bir deyişle İngilizce bilmenize gerek yok! Şayet bir oyunda tek kelime söz duymadan, sadece sahne tasarımıyla, oyuncuların rol yapma yetenekleriyle, müzikle ve ışıkla siz de ne kadar çok duygu yaratabildiğine şahit olmak istiyorsanız Londra’daki bu festivali kaçırmayın. Festival genelde ocak ortasında başlayıp 3 hafta kadar devam ediyor. Biletlerin çoğu Kasım ayında satışa çıkıyor. Festivalin web sitesi ise şu: http://mimelondon.com/festival/

Festivale dünyanın 4 bir yanından sanatçılar katılıyorlar. Ben bu sene kendimi şımarttım ve 5 tane gösteriye bilet aldım! Şimdiye kadar iki tanesini izledim ve hepsi de harikaydı. Diğerlerini de sabırsızlıkla bekliyorum. Haftaya “Moeder” isimli oyunu seyredeceğim.
Buyurun, azıcık şuradan tadına bakin siz de:

2.Kış Ayında Londra’da- Lumiere London

Lumiere Londra-Işık Festivali Googledan alınmıştır.

Neyse, Mime Festival’den uzun uzun bahsettim. Şehirdeki ikinci etkinlik ise London Lumiere.! Lumiere London , dünyanın en büyük ışık festivali. Şehrin dört bir yanındaki mimari eserler, binalar, istasyonlar, meydanlar ışık enstalasyonları ile donatılıyor. Londra’nın büyük şehir belediyesinin fon sağladığı bu festival, dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıları şehri ışık ile süslemeye davet ediyor. Sonunda ortaya çıkan şey tam bir görsel şölen! Bu festival için şehrin merkezinin araç trafiğine kapatılmış olması da her şeyi daha da güzel yapıyor.
Buyurun şuradan bir önceki festivalin videosuna bakin bakalım!
https://www.visitlondon.com/lumiere#EoxKhxoO4TEsOX32.97

Londra Işık Festivali ile London Lumiere

Festivalden bir kaç resim çektim ama telefonumun artık düşmekten paramparça olmuş kamerasıyla! Hava soğuk muydu derseniz, buz gibiydi derim size ama arkadaşlarınızla şehrin dört bir yanında yürüyerek ara sokaklara yayılmış ışık oyunlarını görüp, geceyi de güzel bir pub’da bir bira ile bitirmenin keyfi başka!

Bu güzel festival için şimdiden planlar yapmaya başlarsanız pişman olmayacaksınız:)
Sevgiler:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here