Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul – Tarihi Pierre Loti Kahvesi

0
2206
Pierre Loti Kahvesi Eyüp -İstanbul

Tarihi Pierre Loti Kahvesi

Eyüp semtinin göz bebeği olan Tarihi Pierre Loti  Kahvesi… Kitaplara konu olmuş, panoramik Haliç Manzarası ile aşıkların vazgeçilmez mekanı…Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Tarihi Pierre Loti Kahvesini sizler için kaleme almak istedim.

Kimdir bu Pierre Loti Peki ?

İstanbul’a hayran olan Fransız bir yazar kendisi. ”Loti’’ egzotik iklimde yetişen egzotik bir çiçek ismi, soyadının anlamı çok güzel değil mi sizce de? Gezmeye ve maceraya düşkün olan Pierre Loti romanlarında Ortadoğu ve Uzakdoğu’yu gezerek, onların kültürlerini kaleme alır. Tam bir doğu hayranı diyebiliriz aslında.:).Pierre Loti, İstanbul’a birçok kez gelip gitmiş olup fakat ilk kez görev için 1876 da Fransız gemisiyle subay olarak göreve gelmiş. Osmanlı yaşayış biçimi, gelenek ve göreneklerinden çok etkilenmiş olup romanların da kaleme almıştır.

Muhteşem Haliç manzaralı tepeyi kendine mesken edinmiştir. Haliç’e karşı kahvesi onun için vazgeçilmez bir keyif haline gelmiştir.İstanbul’un en güzel manzaralı kahvesi ile “Pierre Loti Kahvesi”….

Tarihi Pierre Loti Kahvesi

1876 ‘da Pierre Loti tarafından keşfedilen Haliç manzarasına hakim buradaki kahve dükkanın ismi “ Rabia Kadın Kahvesi “ olarak bilinir. İstanbul’u karış karış gezen ve notlar tutan, Pierre Loti, romanına da ismini verecek olan bir kadına aşık olmuş, Aziyade Hanım‘a. Ve bu roman 18 yaşındaki Aziyâde isimli bir Çerkez kızı ile yaşadığı gizli aşkın öyküsü olan kitaptır. Pierre Loti’nin buraya müdavimi olmasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu da söylenir.Bu aşk öyküsünün hikâyesi ve Loti’nin Türklere olan hayranlığı nedeniyle bu kahveye”Pierre Loti Kahvesi” , tepeye de “Pierre Loti Tepesi” olarak isim verilmiştir.

tarihi Pierre Lotti Kahvesine teleferik ile ulaşım istanbul-sosyalayak

Eyüp sırtlarındaki mezarlık içinden teleferik ile ulaşabileceğiniz, keyif veren bir tepe Pierre Loti… Mezarlık deyince hemen kasvet beklemeyin, burası sahabeye komşu olma isteğiyle gömülmek isteyenlerin oluşturdukları, birçok alimin, din adamının, şairin, yazarın mekan tuttuğu ölüler ülkesi… Sanatı konuşturulmuş mezar taşları bize ölümden çok şimdi ki yaşamı anlatır. Teleferik ile Eyüp Sultan Mezarlığı’nın üzerinden geçmek ölüleri mutlu ediyor gibi gelir bana sanki gülümserler bize…Yaşamın aynı bu teleferik gibi aktığını, hayatın bütün yüzleriyle aynı zamanlarda karşılaşabileceğiniz tek şehrin İstanbul olduğunu bir kez daha anımsıyor insan… Aslında Pierre Loti Tepesi ve Eyüp Sultan Mezarlığı yaşamı algılama anlayışımızın mekana yansımış fotoğrafı gibiydi. Tüm bu duygular aklınızdan geçerken, kendinizi birkaç saniye sonra Tarihi Pierre Loti kahvesine ulaşmış şekilde buluyorsunuz.

Tarihi Pierre Lotti Kahvesi Eyüp-İstanbul Sosyal Ayak

Haliç kıyılarındaki tersaneden, Topkapı Sarayı’na kadar uzanan panoramik bir manzara sizleri karşılarken, Osmanlı macunu satan amcalar, İstanbul’un tadına doyulmaz gevrek simitçileri ile bu tarihi kahve sizi çaya davet eder. Bu tarih kokan Pierre Loti kahvesine girer girmez sizi kırmızı beyaz renklerle örtülü masaları, dönemin kıyafetleri ile sizi karşılayan garsonları ile çayınızı veya kahvenizi keyifle yudumlayabileceğiniz bir yer…Yeşilçam filmlerinden ,dizilere gördüğünüz çay içme sahnelerinin çoğunun yapıldığı, müthiş İstanbul manzaralı Tarihi Pierre Loti kahvesi.. Zaten bu güzel kahveyi ve ambiyansı gördüğünüz gibi “ Ben burayı hatırlıyorum” dediğinizi de duyar gibiyim.:)

Tarihi Pierre Loti Kahvesi’nin fiyatları ortalama olup, çay 3.5 TL olup, türk kahvesi ise ortalama 9 TL civarındadır. Hafta içi gidilmesi halinde manzaralı sakin bir masa bulmanız çok daha kolay olacaktır. Hafta sonu oldukça kalabalık olup oturacak yer bulma konusunda zorlanabilirsiniz.

Sizlere tavsiyem; İstanbul’a ilk defa geliyorsanız veya burada yaşıyorsanız, bir yandan çayınızı keyifle yudumlayacağınız ve Haliç’in keyfiniz çıkartacağınız, bir yandan da hayatın zıtlıklarını içinde barındıran ve bu özel aşk hikayesine konu olmuş Pierre Loti tepesini ve tarihi Pierre Loti Kahvesini ziyaret etmediyseniz mutlaka gitmelisiniz…:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here