Vefa Semti Buram Buram Tarih Kokan Esnafları – Tarihi Vefa Bozacısı

0
1585
Tarihi Vefa Bozacısı (Googleden alınmıştır.)

Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini tanıklık etmiş tarihi yarımada yerleşkesinde bulunan yaşanmışlıklarla dolu bir semt Vefa Semti… Semtin adını bile telaffuz edince, insanın içine hassasiyet duygusu uyanıyor. Kültürel değişimlere göre harap edilen binalar, tarih boyunca tanık olduğu büyük yangınlar gibi birçok vefasızlığa rağmen günümüzde hala bazı sokakları geçmişin izlerini koruyor. Özellikle Tarihi Vefa Bozacısı‘nın olduğu yer Vefa Semti‘nin buram buram tarih kokan sokaklarından biri.

Tarihi Vefa Bozacısı, Vefa Gazozcusu ve Vefa Leblebicisi gibi Vefa Semti’nin ruhunu yaşatan bu güzel esnafları tek tek derlemek istedim buyursunlar.:)

Vefa Semti – Tarihi Vefa Bozacısı

Tarihi Vefa Bozacısı, İstanbul (Googleden alınmıştır.)

İlk kuruluş yılı 1876 yılı olsa da Vefa Bozacının hikayesi çok daha eskilere dayanıyor. Hacı Sadık Bey 1870 yılında İstanbul’a gelir ve o dönemde bozanın sulu kıvamlı, esmer renkli ve ekşi bir biçimde birçok esnaf tarafından yapılıp satıldığını görür. O dönemde kendi bozasını yapmayı dener ve şu anda Türkiye’nin en çok bilinen boza markası Vefa Bozacısının ilk mahsulleri atılır. Artık boza açık sarı renkli ve hafif ekşimsi tarifiyle özdeşleşir.
Hacı Sadık Bey 6 yıl boyunca gümüş güğümlerle sırtında sattığı bozası iyice duyulmaya ve tanınmaya başlayınca, zamanın saraylı ve bürokrat ailelerinin oturduğu Vefa Semti‘nde ilk yerini 1876 yılının Eylül ayında açar. Günümüze meydan okuyan bozacının kapısında ki mermer yıllardır ayak basılmaktan bir kısmı erimiş durumdadır. Düşünsenize kim bilir kaç kişiye açmıştır kapılarını ve kim bilir nelere tanıklık etmiştir. ?

Atatürk Bardağı -Tarihi Vefa Bozacısı, İstanbul (Googleden alınmıştır.)

İçeri girer girmez başköşede Atatürk’ün bardağı korunmuş halde sergilendiğini görünce bir an Atatürk’ün gülen gözleriyle boza içtiğini hayal ettim. Belki de benim bulunduğum yerde durmuş ve bozasını yudumlarken kim bilir neler düşünmüştü…

Sizi böyle bohem hallere sokan bu Vefa Semti bozacısı gece 12:00’ye kadar hatta yaz aylarında biraz daha geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Yıllardır tek şube olduklarını belirterek mutlaka bozayı gidip yerinde içmenizi tavsiye ederim.

Adres: Mollahüsrev Mahallesi, Vefa Cad. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Vefa Semti – Vefa Gazozcusu

Vefa Gazozcusu – Vefa Semti (Googleden alınmıştır.)

Vefa Semti‘nde vefalı bir Gazozcu… Vefa Bozacısının hemen karşısında kuruluşu yeni olsa da içerisinde tarih barındıran gazoz müzesi kıvamında bir dükkan burası. Mahmut Saklı gazoza olan tutkusunu, Vefa Semti’nin ruhuna yakışır bir şekilde güzel bir fikri dönüştürmüş. Dükkanın cam ekranında Türkiye’nin dört bir yanından gelen birbirinden farklı gazozlar sıralanıyor. Tam 50 şehirden 90 farklı gazoza ev sahipliği yapıyor burası. Hurmalı, kahveli, zencefilli, hindistan cevizli, çikolatalı gibi çeşit çeşit aklınızın alamayacağı aromalarda gazozlar mevcut. İçeride oturmak isteyenler için iki küçük tabure biçiminde masalar mevcut ve patlamış mısırı bedava veriyorlar. Gece 12’ye kadar açık olan Vefa Gazozcusuna mutlaka yolunuz düşsün derim.:)

Adres: Mollahüsrev Mahallesi, Vefa Cd. No:75, 34134 Fatih/İstanbul

Vefa Semti – Tarihi Vefa Leblebicisi

Vefa Semti‘nin tarihi yerlerinden biri daha Vefa Leblebicisi. 1922 yılından beri Leblebi satılan bu dükkan Vefa Bozacısının hemen karşısında Vefa Gazozcunun yanında konumlanmıştır. Bozayı leblebiyle sevenler için düşünülmüş bir yer.:)

Adres: Mollahüsrev Mahallesi, No:, Vefa Cd. No:75, 34134 Fatih/İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here